Przejdź do treści
slider1
slider3
slider5
Przejdź do stopki

O nas

Treść

W maju 2015 roku minęło 30 lat, gdy Biblioteka w Kamieńcu Ząbkowickim rozpoczęła funkcjonowanie w budynku Gminnego Centrum Kultury przy ul. Złotostockiej 27, który po kapitalnym remoncie został odnowiony i przystosowany na działalność kulturalną, w tym również biblioteczną.

Pierwszego marca 2001 roku biblioteka została połączona z Ośrodkiem Kultury, tworząc Gminne Centrum Kultury. Od tego momentu zajmuje się nie tylko działalnością biblioteczną, ale również kulturalną.

Dodatkowo od roku 2013 sprawujemy opiekę administracyjną nad zespołem pałacowo – parkowym znajdującym się w naszej miejscowości, a także zajmujemy się obsługą jego ruchu turystycznego.

Jak widać na przestrzeni lat, biblioteka sprawuje coraz więcej funkcji i przekształca profil swojej działalności, nieustannie go rozwijając.

Do roku 2014 biblioteka zajmowała powierzchnię 120 m², w tym czytelnię z księgozbiorem podręcznym i dwie wypożyczalnie dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Po remoncie generalnym, finansowanym przez Ministerstwo Kultury oraz Urząd Gminy, zajmuje ona powierzchnię 300 m², w tym salę widowiskową przystosowaną na potrzeby dzieci oraz osób niepełnosprawnych.

Obecnie posiadamy wypożyczalnię z księgozbiorem dla dzieci, młodzieży, a także dla dorosłych z literaturą piękną i obcą oraz czytelnię z księgozbiorem podręcznym i stanowiskiem komputerowym z dostępem do Internetu.

Z myślą o naszych Czytelnikóach – nie tylko tych najmłodszych, ale i starszych, utworzono salę informatyczną z 6 stanowiskami wraz z dostępem do sieci. Zakupiono nowy sprzęt, urządzenie wielofunkcyjne, rzutnik, a także meble biblioteczne tj: regały, biurka, krzesła i stoliki.

W sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury biblioteka organizuje spotkania autorskie, konkursy czytelnicze, recytatorskie, czy zajęcia z najmłodszą grupą czytelników np.: Dzień Pluszowego Misia. Aktywnie bierzemy udział w projekcie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej „Książka na walizkach”.

Cyklicznie organizujemy zajęcia dla seniorów (kurs komputerowy, spotkania w ramach profilaktyki zdrowia). Końcem bieżącego roku planujemy zorganizować kurs języka angielskiego.

Bierzemy również udział w programie „Orange dla bibliotek”, dzięki któremu Firma Orange refunduje opłaty za Internet.

W bibliotece od dwóch lat wprowadza się książki do systemu komputerowego Mak+. Końcem tego roku planuje się wypożyczenia poprzez ten właśnie system.

Do końca roku bieżącego Biblioteka w Kamieńcu Ząbkowickim będzie stara się również o uzyskanie Certyfikatu „Biblioteki+”, przyznawanego przez Instytut Książki w Krakowie.

Budynek Biblioteki Publicznej podczas remontu został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jesteśmy również otwarci na potrzeby ludzi starszych lub mających problemy ze zdrowiem – program „Książka na telefon” został wymyślony specjalnie dla nich, aby bez konieczności wychodzenia z domu mogli wypożyczać woluminy z naszego księgozbioru. Czytelnicy mogą również wpisywać w specjalny zeszyt swoje propozycje tytułów, które chcieliby aby znalazły się w naszej bibliotece.

Poza Biblioteką Centralną w Kamieńcu Ząbkowickim, na terenie gminy działają też Filie Biblioteczne w Starczowie, Ożarach oraz Doboszowicach, a także punkty w świetlicach wiejskich i środowiskowych (Chałupki, Byczeń, Kamieniec Ząbkowicki: ul. Skorolecka).

Biblioteka Centralna jest otwarta w dogodnych dla Czytelników godzinach – od 10:00 do 18:00.

Biblioteka w liczbach:

W roku 214 zakupiono 579 nowych książek, wykorzystując w tym celu fundusze własne oraz dotacje Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Liczba czytelników łącznie wyniosła 788 osób. Czytelnicy wypożyczyli do domu 13 799 woluminów, z katalogu podręcznego skorzystali natomiast 3046 razy.

13025